logo

بهترین رشته های دانشگاه فرهنگیان

زمان مورد نیاز برای مطالعه 5 دقیقه
بهترین رشته های دانشگاه فرهنگیان

بدون شک، همه رشته‌های دانشگاه فرهنگیان ارزش اجتماعی بالایی دارند و فارغ التحصیل شدن از هر رشته‌ای یک دستاورد قابل تحسین است. موقعیت اجتماعی مناسب پس از فارغ التحصیلی نیز می‌تواند یکی از عواملی باشد که متقاضیان را تحریک می‌کند تا برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان تلاش کنند.

همچنین باید تاکید کرد که هر رشته دانشگاه فرهنگیان ارزشمند است و مهمترین امر این است که در رشته‌ای که انتخاب می‌کنید، بهترین تلاش خود را بکنید و به علاوه، در آینده به عنوان معلم، نقش مهمی در تربیت نسل‌های آینده خواهید داشت.

انتخاب رشته تحصیلی بر اساس عواملی مانند شخصیت، علاقه، صبور بودن و میزان نمره علمی کسب شده است. هر فرد باید بر اساس علایق و استعدادهای خود رشته‌های دانشگاه فرهنگیان را اولویت‌بندی کند و در فرم انتخاب رشته کنکور، رشته‌های مورد نظر خود را وارد کند. همچنین، نمی‌توان به صورت قطعی و بدون در نظر گرفتن عوامل فردی، بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان را تعیین کرد. این امر تنها به نظرات و سلیقه شخصی داوطلب بستگی دارد.همچنین، عواملی مانند شرایط بازار کار، پیشرفت فناوری و نیازهای اجتماعی نیز باید در نظر گرفته شوند.

انتخاب رشته‌ای که با علاقه و استعداد فرد همخوانی دارد، می‌تواند به دانشجو رضایت و موفقیت بیشتری را در آینده بخشیده و او را در مسیر شغلی خوبی قرار دهد. بنابراین، داوطلبان باید در انتخاب رشته‌های دانشگاه فرهنگیان به نظرات و سلیقه خود اعتماد کنند و در نظر داشته باشند که موفقیت در هر رشته به عوامل مختلفی مانند تلاش، پشتکار و استعداد فرد بستگی دارد.

معرفی برخی رشته های پرطرفدار دانشگاه فرهنگیان

در ادامه به معرفی تعدادی از کاربردی ترین و بهترین رشته های دانشگاه فرهنگیان از لحاظ اینده شغلی انها میپردازیم .شما میتوانید با توجه به عوامل تاثیر گذار مختلف در انتخاب رشته و همچنین توجه به علایق و استعداد خود ، به انتخاب رشته مناسب خود اقدام کنید.

رشته های آموزگاری ابتدائی و استثنائی :

این رشته ی تحصیلی یکی از بهترین رشته های دانشگاه فرهنگیان است. در کنکور دانشگاه فرهنگیان، داوطلبان می‌توانند بر اساس ظرفیت‌ها و شرایط، در گروه آزمایشی رشته‌های آموزگاری شرکت کنند. دانشجویان پس از تحصیل در این رشته معلام ابتدائی میشوند. معلمان این رشته در هفته 30 ساعت تدریس دارند و باید به جز روزهای پنج‌شنبه و جمعه، روزهای دیگر هفته را در مدرسه حضور داشته باشند.

علاوه بر رشته آموزگاری مدارس ابتدایی، رشته آموزگاری مدارس استثنایی نیز وجود دارد. این مدارس نیز مانند مدارس ابتدایی، ساعت کاری مشابهی دارند، اما موقعیت مکانی آنها متفاوت است.

توجه داشته باشید که موقعیت مکانی و نوع مدرسه‌ای که پس از فارغ التحصیلی در آن فعالیت می‌کنید، بستگی به رشته آموزگاری و انتخاب شما دارد. در هر صورت، انتخاب رشته آموزگاری در دانشگاه فرهنگیان می‌تواند شما را به معلمی در دو حوزه کودکان ابتدایی و کودکان استثنایی سوق دهد.

مزایای تحصیل در رشته آموزگاری دانشگاه فرهنگیان:

استخدام و اینده شغلی: این رشته معمولاً بازار کار خوبی برای فارغ التحصیلان خود دارد و فرصت‌های شغلی مناسبی برای آنان فراهم می‌کند.مانند معلم کودکان ابتدایی که می‌توانید در مدارس دولتی و خصوصی تدریس کنید یا در موسسات و مراکز آموزشی فعالیت داشته باشید.

بیشتر بدانید:  مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

حقوق و مزایا: باید توجه کنید که حقوق و مزایا معمولاً بسته به قوانین و مقررات مربوط به سازمان‌ها و مدارسی که به آنها متصل می‌شوید، متفاوت است. اما در حالت کلی، به دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان حقوق پرداخت می‌شود.

بیمه: درباره بیمه درمانی، دانشجویان دانشگاه تربیت معلم و رشته ابتدایی معمولاً دفترچه بیمه خدمات درمانی تعلق می‌گیرد. این بیمه می‌تواند پوششی برای خدمات پزشکی و درمانی شما فراهم کند.

معافیت سربازی: دانشجویان پسر در حال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان از سربازی معاف میشوند.

سابقه کار: مدتی که دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان تحصیل می‌کنند، می‌تواند جزء سابقه کار آنان در نظر گرفته شود

بازار کار رشته آموزگاری در خارج کشور:

رشته آموزش ابتدایی در خارج از کشور، به ویژه در برخی کشورها، جایگاه ویژه‌ای دارد. برخی کشورها اهمیت بسیاری به حرفه معلمی می‌دهند و این باعث می‌شود بازار کار و درآمد برای معلمان در این کشورها بسیار مناسب باشد. با این حال، استخدام معلمان در خارج از کشور برای مهاجران فرهنگی ممکن است شرایطی کمی سخت داشته باشد.

برای مهاجرت و استخدام در خارج از کشور، آشنایی با زبان و همچنین داشتن 1 سال تجربه کاری در زمینه مدیریتی، شغلی و فنی حرفه ای،داشتن بالاترین سطح تحصیلی ، داشتن تمکن مالی  و اشنایی با قوانین مرتبط با آموزش در کشور مورد نظر بسیار مهم است. این مهارت‌ها به شما کمک می‌کنند تا روند مهاجرت و یافتن شغل معلمی در کشور مورد نظرتان را آسان‌تر کنید.

از جمله کشورهایی که به عنوان مقصد مناسب برای مهاجرت فرهنگیان یاد می‌شود، ترکیه است. وجود جامعه اسلامی و امنیت شغلی معلمان، ترکیه را به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای فرهنگیان می‌سازد.

بازار کار رشته آموزگاری در خارج کشور:

رشته های دبیری:

دبیران، مانند آموزگاران، هر روز به مدرسه نمی‌روند. آنها هر هفته باید 24 ساعت تدریس کنند. این تعداد ساعت تدریس، 6 ساعت کمتر از آموزگاران است. دبیران باید این 24 ساعت تدریس را حداقل در 3 روز یا 4 روز انجام دهند.

بعد از فارغ‌التحصیلی، دانشجویانی که در رشته‌های دبیری تحصیل می‌کنند، می‌توانند در مدارس شهر و روستاهای اطراف خود، و در محل خدمتی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور ذکر شده بود، به عنوان معلم در دبیرستان‌های متوسطه اول یا دوم فعالیت کنند.

پرمتقاضی ترین رشته های دبیری دانشگاه فرهنگیان

دبیری آموزش زبان انگلیسی، دبیری عربی ، دبیری ادبیات و زبان فارسی ،دبیری تاریخ ،دبیری جغرافیا ،دبیری الهیات، دبیری جامعه شناسی ، دبیری علوم اجتماعی ، دبیری ریاضی، دبیری شیمی ،دبیری فیزیک ، دبیری زیست، دبیری تربیت بدنی از پر متقاضی ترین رشته های دبیری دانشگاه فرهنگیان هستند.

رشته مشاوره و راهنمایی:

رشته مشاوره و راهنمایی یکی از بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان در گروه علوم انسانی است که به بررسی و کمک به افراد در حل مشکلات و مسائل مختلف زندگی می‌پردازد. این رشته در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود و دانشگاه‌های سراسر کشور از جمله دانشگاه‌های فرهنگیان و دبیری نیز به پذیرش آن می‌پردازند.

بازار کار رشته مشاوره و راهنمایی:

رشته مشاوره و راهنمایی در دسته علوم انسانی قرار می‌گیرد و دارای بازار کار قوی در جامعه است. به دلیل نزدیکی به رشته‌های روانشناسی و علوم تربیتی، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در ارگان‌ها و شرکت‌های آموزشی مختلف شغلی پیدا کنند.

بیشتر بدانید:  ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد تهران غرب

مشاوران و راهنمایان می‌توانند در انواع مدارس دولتی و غیردولتی، ادارات آموزشی، شرکت‌های خصوصی، آموزشگاه‌های آزاد، مراکز درمانی ارائه دهنده خدمات روانی و سایر موسسات مشابه به کار بروند. همچنین، در صورت داشتن شرایط لازم، امکان تاسیس مطب مشاوره و روانشناسی نیز وجود دارد.

میزان درآمد فرد در رشته مشاوره بستگی به مقطع تحصیلی، تخصص‌ها و مهارت‌های فرد، نوع شغلی و بازار کار مرتبط دارد. درآمد افراد مشاور از سطح حداقل 3 میلیون تومان شروع شده و با توانمندی‌ها و تجربه‌ی بیشتر، می‌تواند به بالای 10 میلیون تومان نیز برسد.

همچنین، فارغ‌التحصیلان رشته مشاوره می‌توانند با گذراندن آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش، وارد حرفه معلمی و دبیری شوند. این شغل‌ها معمولاً با شرایط و حقوق مناسبی همراه هستند.

رشته های هنرآموزی:

دانشگاه فرهنگیان علاوه بر تربیت معلم برای مدارس ابتدایی و دبیرستان، برای هنرستان‌ها و مدارس فنی حرفه‌ای و کار دانش نیز معلم تربیت می‌کند. این دانشگاه در رشته‌های مهندسی، علوم پایه، فنی و حرفه‌ای و کاردانش دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه شهید رجایی تهران تنها دانشگاه فرهنگیان است که رشته‌های هنرآموزی را ارائه می‌دهد. این رشته‌ها شامل رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معماری، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی کشاورزی، مهندسی نقشه‌برداری، مهندسی معدن و مهندسی بهداشت محیط است.

بازارکار رشته هنرآموزی:

فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنرآموزی دانشگاه فرهنگیان می‌توانند در هنرستان‌ها و مدارس فنی حرفه‌ای و کار دانش مشغول به کار شوند. این مدارس به تربیت نیروی کار ماهر و متخصص در زمینه‌های مختلف فناوری و صنعت می‌پردازند.

رشته تربیت بدنی:

یکی دیگر از بهترین رشته های دانشگاه فرهنگیان ،رشته تربیت بدنی می باشد. در رشته تربیت بدنی یاعلوم ورزشی یک ترکیب از چند رشته است، از جمله مدیریت، زیست‌شناسی، پزشکی، جامعه‌شناسی و فیزیولوژی. هدف اصلی این رشته آموزش به صورت آکادمیک است تا فارغ‌التحصیلان بتوانند در حوزه بهبود و تقویت سلامت روحی و جسمانی به جامعه خدمت کنند.

در طول تحصیل، دانشجویان علوم ورزشی به صورت علمی و عملی آموزش می‌بینند. آن‌ها درس‌هایی در زمینه تربیت و روانشناسی را پیش می‌برند تا با تنش‌ها و واکنش‌های بدنی و روانی که بر جسم اثر می‌گذارد، آشنا شوند. علاوه بر این، ساختار، فیزیک و فیزیولوژی بدن انسان نیز به دانشجویان تربیت بدنی آموزش داده می‌شود.

بازار کار رشته تربیت بدنی:

رشته تربیت بدنی در سطح کارشناسی و مقاطع بالاتر، مزیت‌ها و فرصت‌های شغلی متنوعی دارد. در سطح کارشناسی، فارغ‌التحصیلان می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند تدریس و مربیگری در مدارس، باشگاه‌ها، مراکز ورزشی و تیم‌های ورزشی فعالیت کنند. همچنین، می‌توانند به عنوان مربیان تمرینات اصلاحی و تربیت بدنی در مراکز درمانی و توانبخشی مشغول به کار شوند.

در مقاطع بالاتر تحصیلی، فارغ‌التحصیلان رشته تربیت بدنی می‌توانند به عنوان مدیران و مشاوران ورزشی در سازمان‌ها و مؤسسات ورزشی فعالیت کنند. همچنین، می‌توانند در زمینه تحقیقات و تدریس در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی شغلی پیدا کنند.

درآمد فارغ‌التحصیلان رشته تربیت بدنی بستگی به تخصص‌ها، مهارت‌ها و تجربه‌ی فرد، محل کار و شرایط بازار کار دارد. بازاریابی مناسب و تلاش مداوم می‌تواند به افزایش درآمد و موفقیت در این رشته کمک کند.

سختی کار رشته های دانشگاه فرهنگیان

به طور کلی سختی کار در در رشته های دانشگاه فرهنگیان به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند: مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و شرایط منطقه محل خدمت

بیشتر بدانید:  تفاوت تک درس با معرفی به استاد

سختی کار در رشته های اموزگاری مقطع ابتدایی کمتر از رشته های دبیری مقطع دبیرستان است. همچنین، سختی کار در رشته های علوم پایه کمتر از رشته های علوم انسانی و علوم تجربی است.

در مورد شرایط منطقه محل خدمت نیز باید گفت که معمولاً مناطق محروم از نظر امکانات و تجهیزات آموزشی، سختی کار بیشتری برای معلمان دارند.

با این حال، به طور کلی می توان گفت که سختی کار در رشته های دانشگاه فرهنگیان قابل تحمل است و با علاقه و پشتکار می توان از این چالش ها عبور کرد.

سوالات متداول

بهترین رشته های دانشگاه فرهنگیان کدام رشته ها هستند؟

نمی‌توان به صورت قطعی و بدون در نظر گرفتن عوامل فردی، بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان را تعیین کرد. این امر تنها به نظرات و سلیقه شخصی داوطلب بستگی دارد.همچنین، عواملی مانند شرایط بازار کار، پیشرفت فناوری و نیازهای اجتماعی نیز باید در نظر گرفته شوند.

سختی کار رشته های دانشگاه فرهنگیان به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی سختی کار در در رشته های دانشگاه فرهنگیان به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند: مقطع تحصیلی،رشته تحصیلی و شرایط منطقه محل خدمت

نویسنده این مطلب

ریحانه بخشی

ریحانه هستم کارشناس روانشناسی ، در زمینه تولید محتوا فعالیت میکنم و این شغل منه، شغلی که با جون و دل براش وقت میزارم، شغلی که با عشق کار انجام میدم و از اونجایی که شخصیت کمال گرایی دارم سعی میکنم بهترین خودمو تو کار نشون بدم و در جهت افزایش اعتماد سازی و جلب توجه افراد به کسب و کارتون تلاش کنم.

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیسوالاتتماسارتباط با ما