logo

چگونه برای کنکور تجربی درس بخوانیم ؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه 5 دقیقه
چگونه برای کنکور تجربی درس بخوانیم ؟

آزمون کنکور تجربی یکی از مهم ‌ترین آزمون‌های ورود به رشته ‌های پزشکی، رشته دندانپزشکی و رشته داروسازی و… در دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی است. شرکت در این آزمون نیازمند مطالعه و آمادگی مناسب در دروس مرتبط با علوم تجربی می‌ باشد.

در این میان، داوطلبانی که با برنامه‌ریزی دقیق، روش‌های مطالعه صحیح و تلاش مستمر به پیش می‌روند، طعم شیرین موفقیت را خواهند چشید. اما چگونه برای کنکور تجربی درس بخوانیم؟

در ادامه، به برخی از راهکارها و روش های موثر برای کسب موفقیت در آزمون ، همچنین نحوه مطالعه دروس اختصاصی تجربی ،پرداخته خواهد شد. این راهکارها در جهت بهبود عملکرد شما در آزمون کنکور تجربی تاثیر مثبتی خواهند داشت. همچنین، باید توجه داشت که هر فردی ممکن است نیازهای و شرایط متفاوتی برای یادگیری داشته باشد، بنابراین بهتر است این راهکارها را به شیوه‌ای متناسب با ویژگی ها و نیازهای شخصی خودتان تنظیم کنید.

5 راهکار برای موفقیت در کنکور تجربی

سوال مشترک اغلب دانش آموزان کنکوری این است که،  چگونه برای کنکور تجربی درس بخوانیم تا در رشته مورد نظرمان قبول شویم؟ به همین منظور، ما در گروه کنکورچی، انجام 5 راهکار مهم را به شما توصیه میکنیم، که رعایت این 5 راهکار می تواند تاثیر بسزایی در نتیجه کنکور شما بگذارد.

5 راهکار برای موفقیت در کنکور تجربی

برنامه ریزی اصولی

برنامه ریزی منظم یکی از اصول اساسی در خواندن برای کنکور تجربی است. شما باید زمان‌های مشخصی را برای مطالعه در نظر بگیرید و این زمان‌ ها را به طور مستمر و پیوسته از مطالعه خود صرف نمایید. همچنین، تعیین اهداف کوتاه‌ مدت و بلند مدت برای خودتان و تعیین برنامه مطالعه مطابق با محتوای دروس تجربی نیز بسیار مهم است.

با توجه به اهداف و شرایط خود، برنامه درسی سالانه، ماهانه و هفتگی خود را تنظیم کنید. در برنامه خود، زمان مطالعه برای هر درس، زمان انجام تکالیف، زمان حضور در کلاس‌ های تقویتی (در صورت نیاز) و زمان استراحت و تفریح را مشخص کنید.

انتخاب بهترین منابع کنکور تجربی

استفاده از منابع آموزشی مناسب و کتاب‌های درسی قابل اعتماد امری ضروری است. با مطالعه منابع معتبر و جامع، می‌توانید بهترین اطلاعات و مفاهیم را دریافت کنید و برای هر درس و فصل به طور مساوی و کافی وقت بگذارید. همچنین، استفاده از منابع تکمیلی مانند کتاب‌های تست و منابع آزمون‌های گذشته نیز به شما کمک می‌کند تا با نحوه پرسش و ساختار سوالات آزمون آشنا شوید.

درسنامه خلاصه، روان و ساده با حجم متعادل ، تصاویر و نمودارهای خوب برای فهم بهتر مطالب، تست‌های معتبر و پاسخنامه‌ های تشریحی کامل و قابل اعتماد، معیار هایی برای انتخاب بهترین منابع کنکور تجربی هستند.

مدیریت زمان و پرهیز از اتلاف وقت

دانش ‌آموزان تجربی بارها با این سوال پرتکرار مواجه می‌شوند: چگونه برای کنکور تجربی درس بخوانیم؟ در پاسخ به این سوال، باید گفت که موفقیت در این آزمون رقابتی، حاصل شانس و تصادف نیست. رمز قبولی در رشته‌ های برتر مانند پزشکی، پشتکار، تلاش مستمر و گام‌ های پیوسته در مسیر علم‌ آموزی است.

داوطلبان کنکور تجربی باید با درک این نکته که “وقت طلاست”، در برنامه‌ ریزی و استفاده از آن نهایت دقت را به خرج دهند. ذره ذره زمان را غنیمت بشمارید و از هر ثانیه برای یادگیری و پیشرفت استفاده کنید.

بیشتر بدانید:  معدل معیار پیام نور چیست؟ تفاوت معدل معیار و قطعی

عوامل متعددی مانند استفاده از شبکه‌ های اجتماعی، مطالعه در محیط نامناسب و عدم تمرکز می‌ توانند باعث اتلاف وقت شما شوند. این عوامل را شناسایی و برای حذف یا به حداقل رساندن آنها تلاش کنید.

تقویت مهارت تست زنی

حل تست زیاد می ‌تواند نقش موثری در تقویت مهارت تست ‌زنی داوطلبان کنکور و آزمون‌ های سراسری داشته باشد. با این حال، صرف حل تست بدون برنامه و هدف، نه تنها سودی ندارد، بلکه می‌ تواند مضر نیز باشد.

در این بخش، به ارائه گام ‌های ضروری برای تقویت مهارت تست ‌زنی از طریق حل تست زیاد می ‌پردازیم:

 1. برای حل تست، برنامه‌ ریزی دقیق و منظمی را بر اساس شرایط و توانایی‌ های خود داشته باشید.
 2. در این برنامه، تعداد تست‌ های روزانه، زمان اختصاصی به هر درس، نوع تست‌ ها (آسان، متوسط، سخت) و زمان‌ های استراحت را مشخص کنید.
 3.  از تست های معتبر و استاندارد که توسط ناشران شناخته شده منتشر شده‌اند استفاده کنید.
 4. تست های سال ‌های گذشته کنکور و آزمون ‌های آزمایشی معتبر را نیز در برنامه خود بگنجانید.
 5. پس از حل هر تست، به طور کامل آن را تحلیل کنید.
 6. در حین حل تست، به زمان خود توجه داشته باشید و سعی کنید با سرعت و دقت مناسب به سوالات پاسخ دهید.

استفاده از راز موفقیت رتبه های برتر

توجه و بهره گیری از روش های مطمئن و امتحان شده توسط رتبه های برتر، یکی از راهکار هایی است که تاثیر زیادی در موفقیت کنکور تجربی دارد. مشاوران گروه آموزشی کنکورچی در این راستا ایده‌ های جدید و کاملا تضمینی برای موفقیت در آزمون کنکور تجربی را به دانش آموزان عزیز ارائه می‌دهند.

روش مطالعه دروس اختصاصی تجربی برای کنکور

در پاسخ به سوال: چگونه برای کنکور تجربی درس بخوانیم باید بگوییم که، یکی از مهم ترین راهکار ها در کسب موفقیت کنکور تجربی اطلاع از شیوه صحیح مطالعه دروس تخصصی این رشته است.

در این مسیر، مطالعه دروس اختصاصی تجربی نقشی اساسی ایفا می ‌کند. زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی، دروسی جذاب و پرمحتوا هستند که هر کدام دنیای خاص خود را دارند و یادگیری آنها نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و روش های مطالعه‌ی منحصر به فرد است.

روش مطالعه دروس اختصاصی تجربی برای کنکور

روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور

زیست ‌شناسی با ضریب 12، بیشترین ضریب را در بین دروس اختصاصی کنکور تجربی دارد. به این معنی که کسب نمره بالا در این درس، تاثیر بسزایی در رتبه نهایی داوطلب خواهد داشت.

بنابراین اگر در آرزوی قبولی در رشته‌های پرطرفدار مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و… هستید، کسب 80 تا 85درصد و بالاتر این درس در کنکور، گامی ضروری در مسیر رسیدن به آرزوهایتان خواهد بود.

 • در هنگام مطالعه این درس، استفاده از کتاب درسی به عنوان بهترین منبع مطالعه توصیه می شود.
 • برای یادگیری عمیق، لازم است که مطالب را به طور مستمر و متوالی مرور کنید و به صورت طوطی وار آنها را نخوانید.
 • به جای حفظ کردن محتوا، باید از روش های صحیح مطالعه برای یادگیری استفاده کنید. برای این منظور، استفاده از روش SQ4R می تواند بسیار موثر باشد. در ابتدا، مطالعه اجمالی و اولیه به شما کمک می کند تا یک ذهنیت کلی از مطالب بدست آورید.
 • به نمودارها و شکل ها نیز توجه کافی داشته باشید. همچنین، از حاشیه نویسی در هنگام مطالعه استفاده کنید و مطالب خوانده شده را خلاصه نویسی کنید.
 • هنگام مطالعه، به هیچ بخشی از کتاب غافل نشوید و متن را به دقت و خط به خط بخوانید. موارد مهم را با خط کشی یا ماژیک مشخص کنید.
 • مطالب خلاصه شده را می توانید به صورت نمودار ترسیم کنید و آنها را دسته بندی کنید.
 • برای حفظ مطالب، از یادیارها که در فصل دوم مطرح شده استفاده کنید و با استفاده از خلاقیت، مطالب را در قالب نمودارها و یادیارها و سایر روش های یادگیری فرا بگیرید.
بیشتر بدانید:  هزینه انصراف دانشگاه آزاد

روش مطالعه شیمی برای کنکور

درس شیمی یکی از دروس حائز اهمیت در گروه علوم تجربی است.

 • برای مطالعه این درس، داوطلبان کنکور نیاز به تسلط کامل و دقیق بر جدول مندلیف دارند. بهتر است گروه های فرعی جدول مندلیف را به صورت عمیق و کامل مطالعه کنند، زیرا جدول مندلیف یکی از مبانی اساسی برای مطالعه و تسلط بر شیمی است.
 • درس شیمی شامل مطالب حفظی و مطالب محاسباتی است، بنابراین داوطلب باید به هر دو قسمت در مطالعه درس شیمی توجه کند.
 • برای یادگیری مسائل درس شیمی، تکرار باید در نظر گرفته شود، زیرا در سال‌های اخیر تعداد زیادی از تست‌های شیمی به صورت محاسباتی بوده‌اند و باید به مباحث محاسباتی این درس توجه شود.
 • همچنین، تست زنی، مرور و خلاصه نویسی نیز باید مورد توجه داوطلبان قرار گیرد. برای مباحث محاسباتی، انجام تعداد زیادی سوال تستی آموزشی و آزمونی ضروری است.

روش مطالعه ریاضی برای کنکور

در مواردی مانند ریاضی، مطالعه کتاب درسی به تنهایی ممکن است کافی نباشد و نیاز به منابع دیگری نیز باشد. برای یادگیری ریاضی به طور جامع، لازم است فعالانه تمرینات کتاب درسی، آزمون‌ها، سوالات کنکور سال های قبل و منابع دیگری را حل کنید. این کار به شما کمک می ‌کند تا مفاهیم ریاضی را درک کنید و مهارت های حل مسئله را تقویت کنید.

همچنین، می ‌توانید از منابع آموزشی آنلاین، ویدئوها و سایر منابع مرجع استفاده کنید تا درک خود را از مفاهیم ریاضی بهبود بخشید. بنابراین، برای یادگیری موثر ریاضی، تنها به مطالعه کتاب درسی محدود نشوید و از منابع و فعالیت های متنوع دیگر نیز استفاده کنید.

مطالعه این درس را می توان به سه قسمت، یادگیری ، حل تمرین و مرور تقسیم کرد.

روش مطالعه فیزیک برای کنکور

در این درس، دانش آموزان رشته تجربی با چالش میانگین درصدی پایین ‌تر در مقایسه با دروسی مانند زیست شناسی و شیمی روبرو هستند. با وجود ضریب بالای این درس در کنکور تجربی، کسب نمره بالا در آن می تواند نقشی تعیین کننده در قبولی و رتبه نهایی دانش آموزان داشته باشد.

موثرترین روش برای مطالعه درس فیزیک این است که افراد در کلاس درس مفاهیم این درس را به خوبی فرا بگیرند. حل نمونه سوالات آموزشی و مرور و تکرار آنها می ‌تواند باعث تسلط بر مباحث درس فیزیک شود. داوطلبان کنکور برای پاسخگویی به تست‌های درس فیزیک نیاز دارند که در طول تحصیل و در مدرسه مفاهیم را به خوبی یاد بگیرند و اشکالات و نقاط ضعف خود را بشناسند و سعی کنند آنها را برطرف کنند.

همچنین لازم است سرفصل‌ های درس به طور کامل و با دقت مورد مطالعه قرار گیرند. فیزیک یکی از دروسی است که نیازمند پرداختن به آن از پایه است و مطالعه آن نیازمند نظم و ترتیب ویژه‌ ای است. برای داشتن یک مطالعه منسجم در فیزیک، نباید هیچ تاخیری در مطالعه سرفصل ‌ها وجود داشته باشد.

داوطلبان باید تلاش کنند تا نکات و راه‌ حل‌ های محاسباتی مربوط به حل سریع و صحیح مسائل فیزیک را فرا بگیرند. فیزیک یک درس است که با مطالعه صحیح و عمیق آن، می‌ توان به راحتی درصد بالایی در آزمون کنکور سراسری کسب کرد. داوطلبان باید به مباحث سینماتیک و دینامیک بیشتر اهمیت دهند زیرا تست‌ های بیشتری در آزمون کنکور سراسری در این حوزه وجود دارد. آن‌ها باید تسلط کافی را در این مباحث به دست آورده و به مطالعه بیشتر در این زمینه اختصاص دهند.

بیشتر بدانید:  ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد تهران غرب

روش مطالعه زمین شناسی برای کنکور

اهمیت درس زمین ‌شناسی در کنکور سراسری برای داوطلبان گروه علوم تجربی به همان اندازه‌ ای است که سایر دروس اختصاصی این گروه دارند و نباید آن را نادیده گرفت.

حذف این درس از برنامه ریزی کنکور و پاسخ ندادن به سوالات آن در آزمون، بسیار اشتباه است و به داوطلبان کنکور در این گروه آسیب می ‌زند. در واقع، داوطلبانی که درس زمین‌ شناسی را مطالعه کرده و با مرور، خلاصه نویسی و حل تست‌ها مهارت کافی را در این درس به دست آورده‌ اند، قطعاً از داوطلبانی که اصلاً این درس را نمی ‌خوانند، جلوترند.

زمین‌شناسی در رتبه کل داوطلبان گروه علوم تجربی تأثیر قابل توجهی دارد. همچنین، داوطلبانی که به رشته داروسازی علاقه ‌مند هستند، باید به طور ویژه به مطالعه این درس اختصاص دهند، زیرا در زیرگروه داوطلبانی که در رشته داروسازی قبول می‌شوند، زمین ‌شناسی ضریب یک دارد.

کلام پایانی

کنکور تجربی، دریچه ‌ای به سوی دنیای پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و بسیاری از رشته‌ های جذاب و پرمتقاضاست. راهی که برای رسیدن به این آرزو پیش رو دارید، نیازمند تلاش، پشتکار و برنامه ‌ریزی دقیق است. در این مقاله، با ارائه راهکارهایی  برای مطالعه موثر، همچنین پرداختن به  نحوه مطالعه صحیح دروس تخصصی رشته تجربی، سعی کردیم  به این سوال شما که: چگونه برای کنکور تجربی درس بخوانیم ، پاسخ دهیم.

به یاد داشته باشید که هیچ‌ کس به تنهایی نمی‌ تواند به قله‌ های موفقیت دست پیدا کند. در این مسیر، از کمک و همراهی خانواده، معلمان، مشاوران و دوستان خود بهره‌ مند شوید. با انگیزه و هدفمند باشید، از تلاش نترسید و به خودتان ایمان داشته باشید.

همچنین در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید از مشاوران ما در گروه آموزشی کنکورچی ، مشاوره دریافت کنید.

نویسنده این مطلب

ریحانه بخشی

ریحانه هستم کارشناس روانشناسی ، در زمینه تولید محتوا فعالیت میکنم و این شغل منه، شغلی که با جون و دل براش وقت میزارم، شغلی که با عشق کار انجام میدم و از اونجایی که شخصیت کمال گرایی دارم سعی میکنم بهترین خودمو تو کار نشون بدم و در جهت افزایش اعتماد سازی و جلب توجه افراد به کسب و کارتون تلاش کنم.

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیسوالاتتماسارتباط با ما